Nagrywamy głos, czyli jak się przygotować i jak wygląda sesja
W studio z łatwością możesz nagrać cover, piosenkę autorską lub rap. Również z towarzyszeniem instrumentu.
Nagrania RAP są szczegółowo omówione tutaj. Jeżeli chcesz kupić voucher (bon upominkowy), kliknij tutaj.
Niezależnie, czy planujesz nagrać się samodzielnie, czy nagrać np. swoje dziecko, czy podarować komuś prezent (voucher), nagranie wygląda dość podobnie.
Przede wszystkim pamiętaj, że słynny fragment piosenki „śpiewać każdy może” w wyk. Jerzego Stuhra jest w dzisiejszych czasach jeszcze bardziej aktualny. Jednym słowem współczesna technika nagrywania przy użyciu komputera jest o wiele dalej posunięta, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Możliwości poprawiania intonacji, rytmu oraz dopieszczania nagrań są tak duże, że praktycznie nie ma takiej możliwości, żeby nagranie wyszło źle. Oczywiście wskazane jest zaśpiewanie przy wykorzystaniu swoich maksymalnych możliwości, ale drobna niedyspozycja, czy nieczystości nie są żadnym problemem.
Co należy zrobić, żeby nagrać? To proste:
- Napisz lub zadzwoń, aby umówić termin. Wybierzemy wygodny dzień i godzinę.
- Poćwicz nieco do podkładu.
- Przyjedź na nagranie.
Jak wygląda dzień nagrania?
- Po przyjściu do studia chwilę rozmawiamy i ustalamy co robimy i jak ma wyglądać efekt.
- Jeżeli chcesz zarejestrować również video, to ustawiamy „kadr” nagrania, czyli ustalamy miejsce nagrywania, kamery i światła i… nakładamy puder na twarz.
- Następnie stajesz w studio (osobne wygłuszone pomieszczenie) i robimy krótką próbę, ustawiasz sobie głośność mikrofonu i podkładu (masz do dyspozycji własne pokrętła).
- Realizator z reżyserki (to inne – większe pomieszczenie) przy pomocy mikrofonu ma z Tobą stały kontakt zaczynamy nagrywanie.
- Jeżeli w trakcie napotkamy problemy, realizator pomoże wyliczyć kiedy jest wejście, czy też podegra na klawiszu dźwięki.
- Nagrywamy kilka razy, aż uznamy, że jest fajnie.
- Siadamy w reżyserce, oceniamy poszczególne wersje i wybieramy najlepszą wersję, lub składamy tą najlepszą z różnych fragmentów.
- Realizator „czyści” nagranie, czyli usuwa niepotrzebne dźwięki stuki, przycisza głośne wdechy i koryguje tzw. nieczystości, czyli błędy intonacji.
- Przygotowujemy wspólnie miks i mastering czyli ustalamy głośność i barwę głosu, oraz ogólny charakter brzmieniowy nagrania. Otrzymujesz plik mp3.
- Jeżeli nagrywaliśmy również video, to siadamy wspólnie i montujemy filmik. W tym monecie ustalisz wygląd i kolorystykę materiału. Otrzymujesz plik mp4, który możesz sobie umieścić na swoim kanale na youtube.
- Umawiamy się kolejne nagranie 😉
Ile to wszystko trwa czasu?
- Całość czasu spędzonego na nagraniu np. jednego coveru z video, od wejścia do otrzymania pliku video zajmuje prawie 2 godziny, w przypadku dwóch piosenek około 3 godzin. Czas ten jest oczywiście dość elastyczny, każdy ma swoje tempo pracy oraz umiejętności, od których zależy ilość poprawek itd.
- Podczas nagrywania piosenek autorskich, bardzo trudno jest ustalić całkowity czas nagrania, ale może wynosić 1-4 godzin. To zależy od długości piosenki, ilości powtórzeń, czy też dodatkowych głosów czy chórków. A przede wszystkim od
Co trzeba ze sobą mieć?
- Weź ze sobą podkład nagrany np. na pendrive czy przenośny dysk, chyba, że jest to podkład dostępny na youtube, to wtedy nie musisz – pobierzemy go z youtube w dniu nagrania. Jeśli masz podkład na telefonie – weź ze sobą kabelek. Jeśli masz podkład na iPhonie – weź go na pendrivie :D, no chyba, że umiesz zgrać podkład z iPhone’a .
- Weź ze sobą tekst piosenki, najlepiej w formie pliku tekstowego, wyślesz nam go na email lub whatsup’a – wyświetlimy Ci go podczas sesji na ekranie w studio. Jeśli jest to tekst coveru, to nie musisz go brać – pobierzemy go z sieci.
- Weź ze sobą wodę jaką lubisz, najlepiej niegazowaną. Jak nie przyniesiesz, to i tak mamy wodę.
- Weź ze sobą ubranie (górę) na zmianę, jeśli nagrywasz więcej niż jedną piosenkę z video, żeby nie wyglądało jak nagrane jednego dnia. Ale nie musisz.
- Weź ze sobą dobry humor, odwagę i koncentrację. Ale jak ich zabraknie, to też fajnie nagramy 😉
Kilka uwag na koniec.
- Podkłady do coverów są ogólnodostępne w serwisie youtube i w większości nie trzeba ich kupować. Samo śpiewanie coverów i ich publikowanie nie narusza dóbr artystów, ponieważ ewentualne zyski z wyświetlanych na youtube reklam idą do oryginalnych wykonawców. Pamiętaj, że kupienie podkładu np. na ising nie zmienia tutaj niczego.
- Aby znaleźć podkład do piosenki należy w youtube wpisać tytu, nazwę, a następnie dopisać następującą frazę „karaoke OR instrumental OR podkład”, wówczas wyświetlą się wszystkie dostępne podkłady, przykład: piosenka Perfect – Ed Sheeran wpisujemy ed sheeran perfect karaoke OR instrumental OR podkład
- Wiele podkładów na youtube posiada wiele możliwych tonacji, jednak jeśli zdarzy się, że nie udało się znaleźć właściwej tonacji dla siebie, a koniecznie chcesz wykonać daną piosenkę, napisz – podaj link do podkładu, a odeślemy Ci obniżony/podwyższony – zgodnie z oczekiwaniem.
- Jeśli jeszcze nie masz, załóż sobie konto na youtube, dzięki temu filmik możemy od razu wgrać na kanał (jako niepubliczny). Ale możesz sobie konto założyć też kiedy indziej.
- Jeżeli masz voucher nagraniowy, a chcesz nagrać więcej piosenek niż jest na bonie, istnieje możliwość dopłaty w dniu nagrania, jednak poinformuj o tym wcześniej, żebyśmy zaplanowali sobie na to czas.
- W przypadku już umówionego terminu potwierdź smsem na 2-3 dni wcześniej, że pamiętasz o sesji i że głos zdrowy. Odwołaj nagranie, jeśli masz niedyspozycję głosową (infekcje, przeziębienia), żeby zwolnić termin.
- Jeżeli chcesz przyjechać ze znajomymi, to nie ma problemu (maksymalnie 3 osoby, bo nie ma więcej miejsc siedzących), jednak pamiętaj, że studio to nie pub i staramy się tutaj zachować klimat i kulturę pracy.
- Jeżeli jesteś rodzicem osoby niepełnoletniej, to można po przyprowadzeniu i ustaleniu szczegółów zostawić dziecko na nagranie, a samemu udać się do licznych sklepów, czy galerii i odebrać pociechę po zakończonym nagraniu. Można również poczekać.
- Sam proces nagrywania dla znajomych czy rodziców nie jest specjalnie interesujący. Mogą w tym czasie oglądać telewizję (bez dźwięku 🙂 ) Osoba nagrywana jest zamknięta w studio, słychać ją nieco i widać na podglądzie z kamery umieszczonej wewnątrz studia.
- Realizator jest również muzykiem, więc w przypadku problemów z wejściem, czy śpiewania dodatkowych głosów, np. chórków, podegra na instrumencie klawiszowym odpowiednie dźwięki. Możesz także liczyć na wsparcie, jeśli chórki nie są jeszcze dopracowane – wspólnie znajdziemy fajne współbrzmienia.