Jesteś raperem? Nagrywamy RAP! (hip-hop)

 

Czy jesteś zawodowcem, czy dopiero zaczynasz, dobrze trafiłeś!

 

Nagrywamy dużo rapu, robimy również miks i mastering. Ale po kolei:

 

 • Nagrywamy na profi sprzęcie, mucha nie siada, tor audio jest na najwyższym możliwym światowym poziomie: Neuman U87 — > preamp Neve 1073 –> konwerter AD Mytek 8×192 –> DAW. Sprawdź dowolne studio na świecie, mają takie graty albo… gorsze.
 • Studio jest perfekcyjnie wyizolowane i wyciszone na topowych materiałach firmy Apama.
 • Nie trzeba znać na pamięć tekstu, można lecieć z kartki. W studio jest też ekran, więc tekst można mieć wyświetlony na monitorze.
 • W trakcie nagrania powstaje kilka (czasem kilkanaście) wersji nagrania zwrotek, refrenów oraz wiele tracków dodatkowych (dubli, hypów, ad-libów, fx-ów, tracków auto-tune).
 • Wspólnie odsłuchujemy i wybieramy najlepsze wersje.
 • W trakcie nagrania od razu powstaje też szkic brzmieniowy głosu i tracków dodatkowych (barwa, kompresja, panorama, efekty).
 • Nanosimy – o ile jest taka potrzeba – ewentualne korekty rytmu, końcówek, ustawiamy głośność oddechu.
 • Nagrywamy także z efektem autotune (słyszysz go w słuchawkach).
 • Nagrywamy sprawnie metodą punch-in/out, czyli nagrywamy po linijce lub po kilka linijek i kleimy-że-cała-zwrotka-brzmi-jak-bez-oddechów.
 • W studio jest ekran, na którym można również wyświetlić ślady nagrywanej sesji, ułatwia to dorzucanie tracków, dubli, hype’ów.
 • Poziom głośności wokalu i beatu w trakcie nagrania regulujesz sobie sam, tak, żeby mieć komfort – masz własny mikser do regulacji.
 • Jest opcja nagrania obrazu kamerą w jakości 4K z sesji. Można fragmenty później wykorzystać do klipu.
 • Na koniec z nagrania tworzymy tzw. prevkę, czyli przyzwoicie brzmiące zgranie sesji lub szykujemy wspólnie miks i ustalamy co dalej.
 • Za nagranie rozliczamy się godzinowo z dokładnością do kwadransa, 70 zł za godzinę.
 • Na nagranie umawiamy się telefonicznie. Zwykle czas oczekiwania na sesję wynosi około 2 tygodnie, ale jak jest ciśnienie, bo „coś tam ważnego”, to próbujemy to przyspieszyć.

 

Praca zwykle wygląda następująco:

  1. Umawiamy się na nagrywkę.
  2. W dniu nagrania wbijasz do studia, dajesz na pendrive beat (lub zgrywamy go z youtube) i wgrywamy go do programu.
  3. Wchodzisz do kabiny i nagrywasz tracki wokali, refrenów, podbitek, i co jeszcze chcesz (np. autotune). Dostaniesz wody ile potrzeba.
  4. Po nagraniu, w reżyserce siadasz obok realizatora i zaczynamy miksować: ustalamy aranż, brzmienie wokalu, efekty, poziomy, słowem miksujemy numer.
  5. Na każdym etapie możesz wyrazić swoje zdanie, sugestię, dostaniesz też mnóstwo propozycji od realizatora.
  6. Zgrywamy miks i robimy mastering.
  7. Zabierasz kawałek w postaci mp3 na pendrive lub wysyłam go mejlem.
  8. Rozliczamy się za czas pracy studia i przybijamy piątkę.
  9. Słuchasz nagrania w aucie, na chacie, na smartfonie, na laptopie, zapisujesz uwagi (np. wokal w refrenie za cicho, w 1:34 za głośno słowo „aha” w podbitkach itp.) i wysyłasz je do studia mejlem.
  10. W ciągu 24h masz zrobione poprawki (gratis) i odsyłamy mp3.
  11. Jesteś zadowolony, potrzebujesz wav – wysyłamy.
  12. Umawiasz kolejny termin 🙂 Robimy epkę, potem płytę. Zgarniasz flotę.

Całość nagrania, miksu i masteringu zwykle trwa 2-3 godziny, bywa też , że dłużej, jeśli jest dużo tracków, dużo efektów i dużo pracy z auto-tunem. Ale jesteś obok i wszystko widzisz/słyszysz.

Kilka uwag dodatkowych:

  1. Nie pytaj ile dokładnie czasu zajmie nagranie, ponieważ czas nagrania zależy wyłącznie od Ciebie, od skilla, przygotowania, stresu, kondycji, złapania flow… itp.
  2. Im lepiej się przygotujesz do sesji, tym krócej będzie trwała, zapisz sobie w tekście oddechy, cięcia, podbitki, a także pomysły realizacyjne (np. delaye czy efekty np.”telefon” ).
  3. Nie przychodź na sesję kacu ani na bani, zwykle efekt takiej nagrywki jest marny.
  4. Nie spóźniaj się, a jak coś wypadnie (albo zdrowie siądzie) koniecznie daj znak – parę osób czeka w kolejce i skorzysta.
  5. Jak nie przyjdziesz na sesję, a nie dałeś znaku, że nie przyjdziesz, szukaj innego studia.
  6. Weź ze sobą dobrą energię i… hajs. Tak działa ten świat 🙂

 

Po nagraniu są dwie opcje:

 1. Zostawiasz tracki i robimy miks i master: możemy  wykonać miks i mastering nagrania w cenie czasu pracy studia, zwykle 75-150 zł za numer. Cenę ustalamy od razu po nagraniu, zależy ona od ilości tracków i oczekiwanych rezultatów. Możesz być podczas miksu, wspólnie to zrobimy. Drobne korekty nagrania nanosimy gratis – aż efekt będzie zadowalający.
 2. Zabierasz tracki i miksujesz gdzie indziej: możemy przygotować tracki tak, aby nadawały się do dalszych prac miksu i masteringu w innym studio: wyrównane, ze wspólnym punktem startu, np. 24bity/48kHz, bez żadnej dodatkowej obróbki. Dostajesz je na pendrivie lub wysyłamy wetransferem. 

 

Masz pytania? Chcesz umówić termin? Pisz przez formularz kontaktowy lub dzwoń

 

Przykładowe realizacje: