Cennik, czyli ile kosztuje?

Łatwiej zrozumieć koszty związane z powstawaniem piosenki, kiedy podzieli się ten proces na etapy. Osoba zamawiająca piosenkę (czyli kompozycję lub/i aranżację) może skorzystać z dowolnego etapu, lub wszystkich kolejno.

 

Jak powstaje i ile kosztuje 1 piosenka?

 
 
Najczęściej piosenka powstaje w 6 kolejnych etapach.

Osoby zainteresowane tylko nagraniem od razu mogą przejść do etapu 4.

 
 

Etap 1. TEKST.

Współpracujemy z tekściarzami różnych gatunków (pop, rock, rap, itd. ) którzy piszą teksty zamówione w ustalonej tematyce i o ustalonym charakterze. Podział, ilość sylab i zwrotek również ustalamy wspólnie. Gwarantujemy oryginalne zwrotki i niebanalne pointy. Koszt tekstu waha się od 100 do 1000 zł, a zwykle kosztuje między 300-500 zł. Na każdym etapie jest możliwość ingerencji w tekst. Zgodnie z prawem autorskim, zamawiający wraz z tekstem nabywa majątkowe prawa autorskie (na piśmie), które może zbyć (sprzedać). Prawa autorskie twórcy są niezbywalne i pozostają w rękach twórcy, zostaną zarejestrowane w ZAIKSie na 50%.
 
Skutkiem tego etapu jest plik z tekstem.
Na tym etapie możemy zakończyć współpracę, lub przejść do etapu 2.
 

Etap 2. KOMPOZYCJA.

Gdy mamy już tekst, układamy melodię od zera na podstawie wyznaczonego gatunku lub inspiracji nagraniami z youtube,

powstaje kompozycja (jeszcze nie piosenka), która muzycznie składa się akordów i linii melodycznej (oraz tekstu rzecz jasna)

Koszt jest zależny od nakładu pracy, jest to między 200, a 500 zł. Identycznie, jak w przypadku tekstu zamawiający tekst nabywa majątkowe prawa autorskie (na piśmie), które może zbyć (sprzedać). Rejestrujemy piosenkę w ZAIKS w tej postaci (na 50%), prawa autorskie twórcy zgodnie z prawem polskim są niezbywalne, więc pozostają w rękach kompozytora.
 
Skutkiem tego etapu są akordy oraz linia melodyczna zapisana w nutach z podpisanym tekstem.
Na tym etapie możemy zakończyć współpracę, lub przejść do etapu 3.

 

Etap 3. ARANŻACJA (PODKŁAD)

Gdy kompozycja jest gotowa, przygotowujemy aranżację, czyli podkład. Jeżeli mamy już tekst i melodię (zagwizdaną, zaśpiewaną, lub pochodzącą z etapu 2.)
W zależności od ustaleń wybieramy instrumentarium i programujemy instrumenty, lub gramy na żywo.
Tutaj rozliczamy się czasowo, stawka 50 zł /h. Zwykle zaprogramowanie bębnów to ok 2 godziny, basu – 1 godzina, klawiszy – 2 h, smyczków – 0,5 h, itp.
Przygotowanie aranżu w takim wypadku, to koszt między 150 zł (sam fortepian/klawisz), a 400 zł, ale:
jeżeli któryś instrument ma być zagrany na żywo – przychodzi muzyk i nagrywa, muzyk bierze ok.150 zł za swoją partię, nagranie trwa około godziny, czyli koszt 200 zł za „żywego” basistę czy gitarzystę. Wyjątkiem jest nagranie żywej perkusji – koszt muzyka się nie zmienia, jednak montaż bębnów i mikrofonów do nagrania zajmuje wraz z nagraniem około 4 godzin. czyli około 350 zł.
Po nagraniu czy zaprogramowaniu śladów konieczny jest miks, zwykle trwa około godziny. Całkowity koszt aranżu waha się w granicach 200 – 1000 zł, zwykle jest to około 300-400 zł
 
Skutkiem tego etapu jest plik wav/mp3 zawierający gotowy podkład.
Na tym etapie możemy zakończyć współpracę, lub przejść do etapu 4.
 

Etap 4. NAGRANIE

Nagranie wokalu rozliczamy zgodnie ze stawką godzinową, zwykle nagranie głosu trwa około 1 godziny, w zależności od ilości poprawek i ewentualnych korekt intonacji. Nagranie może się przedłużyć, jeśli mają zostać dograne chórki. Nie powinno jednak przekroczyć 2 godzin. Zwykle trwa około 1,5 godziny, czyli kosztuje ok. 75 zł. Na tym etapie również możliwe jest nagranie sesji kamerą w jakości 4K. Nagranie dźwięku i obrazu jednocześnie wydłuża nieco czas nagrania, zwykle o dodatkowe 15 minut.
 
Skutkiem tego etapu jest plik wav zawierający czysty, obrobiony ślad lub ślady wokalu. Taki plik można wziąć ze sobą do innego studia, lub pobrać z naszego serwera ftp.
Jeżeli podczas nagrania rejestrowaliśmy obraz, to skutkiem będzie również surowy plik mp4 (100mbit), który można ze sobą wziąć i wykorzystać podczas kręcenia rozbudowanego klipu.
Na tym etapie możemy zakończyć współpracę, lub przejść do etapu 5.

 

Etap 5. MIKS/MASTERING

Czyli połączenie wszystkiego w całość i zakończenie pracy nad piosenką. Miks samego wokalu do wcześniej przygotowanego podkładu, to około 10-30 minut., mastering podobnie, 10-30 minut. Zwykle etap ten trwa około 30 minut, czyli ok. 25 zł.
 
Skutkiem tego etapu jest plik wav/mp3, czyli gotowa piosenka przygotowana na publikacji w internecie lub nagrania na płytę CD.
Na tym etapie możemy zakończyć współpracę, lub przejść do ewentualnego etapu 6
 

Etap 6. MONTAŻ VIDEO i publikacja na YouTube.

Jeżeli podczas nagrywania był rejestrowany obraz możemy zmontować go z gotowym nagraniem, jak to później wygląda, można podejrzeć pod tym linkiem. Montaż robimy wspólnie, ustalamy kolorystykę i punkty cięcia. Czas montażu wynosi około 15 minut, czyli kosztuje około 15-20 zł. Później film musi się jeszcze „wyrenderować”, trwa to około 15-20 minut, ale ten czas nie jest liczony. Wgranie filmu (jako niepubliczny lub prywatny) na kanał YouTube odbywa się najczęściej bezpośrednio ze studia (w otwartym oknie w trybie incognito).
 
Skutkiem tego etapu jest plik mp4 z gotowym filmem, przygotowanym do publikacji w serwisie youtube.
 


 

Przykładowe wyceny:

 
Przykład 1. Chcę nagrać wokal do 1 piosenki (do gotowego podkładu) z video pod youtube.
 • Nagranie z video ponad 1 godzina – 60 zł
 • Miks/mastering – 20 zł
 • Montaż video pod Youtube – 20 zł

RAZEM – 100 zł

 

 

Przykład 2. Chcę nagrać sam wokal (do gotowego podkładu) bez żadnej edycji i zabrać ze sobą ślad wokalu (bez miksowania).

 • Nagranie wokalu około 30 minut – 25 zł

RAZEM – 25 zł

 

 

Przykład 3. Mam tekst i melodię, potrzebuję sam podkład zagrany na fortepianie i delikatne smyczki w tle na refrenie.

 • Aranżacja na sam fortepian 3 godziny – 150 zł
 • Aranżacja smyczki 0,5 h – 25 zł
 • Miks i mastering nagrania – 25 zł

RAZEM – 200 zł

 

 

Przykład 4. Mam piosenkę wymyśloną, chcę, żeby była na żywo zagrana na gitarze akustycznej i nagrana w całości. Zaśpiewam ją i mam sporo chórków do dogrania.

 • Wynagrodzenie gitarzysty – 150 zł
 • Nagranie gitary: 1 godzina – 50 zł
 • Miks podkładu  – 25 zł
 • Nagranie i edycja wokali: 3 godziny – 150 zł
 • Miks całości  – 25 zł

RAZEM 400 zł

 

 

Przykład 5. Nie mam tekstu i melodii, mam pomysł, wiem o czym ma być piosenka w klimacie pop/soul z żywą solówką na saksofonie. Zaśpiewam ją i ma być klip statyczny.

 • Napisanie tekstu 400 zł
 • Kompozycja – 400 zł
 • Aranżacja:
  • bas: 1 godzina 50 zł
  • bębny: 2 godziny – 100 zł
  • klawisze: 2 godziny – 100 zł
  • dodatkowe syntezatory: 1 godzina – 50 zł
  • saksofonista wynagrodzenie 150 zł
  • nagranie saksofonu: 1 godzina – 50 zł
 • Miks aranżacji: 1 godzina – 50 zł
 • Nagranie wokalu z video: 2 godziny – 100 zł
 • Miks/mastering nagrania: 0,5 godziny – 25 zł
 • Montaż video – 15 zł.

RAZEM 1490 zł

 
 Powyższe wyceny mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty. Rzeczywiste koszty wynikają z wykorzystanego czasu pracy studia.
 
 
PS. Jeżeli tekst czy melodia będzie wspólnym dziełem zamawiającego i autora, czy kompozytora (np. zamawiający miał gotowy refren ale brakowało mu zwrotek), wówczas podział do rejestracji w ZAIKS będzie zgodny z wkładem, np. 25/25